At 27⁰C average kinetic energy of one mole of helium gas can be given

At 27c Average Kinetic Energy Of One Mole Of Helium Chemistry QuestionAt 27c Average Kinetic Energy Of One Mole Of Helium Chemistry Question

At 27⁰C average kinetic energy of one mole of helium gas can be given

Options

(a) 3741.30 J mol⁻¹
(b) 374.13 J mol⁻¹
(c) 1662.8 J mol⁻¹
(d) 166.28 J mol⁻¹

Correct Answer:

3741.30 J mol⁻¹

Explanation:

The average kinetic energy per mole does not depend on the nature of the gas but depends only on temperature. Average Kinetic energy per mole = 3 / 2 RT. given, T = 27⁰C = 273 + 27 = 300 K. R = 8.314 JK⁻¹ mol ⁻¹ ⇒ K.E = 3/2 x 8.314 x 300 = 3741.3 J mol ⁻¹.

AddThis Website Tools
admin:

Related Questions

  1. Acetic acid is weak acid than sulphuric acid because
  2. Choose isosteres from the following.
  3. 5 mL of N HCl, 20 mL of N/2 H₂SO₄ and 30 mL of N/3 HNO₃ are mixed together
  4. If the value of an equilibrium constant for a particular reaction is 1.6 ˣ 10¹²,
  5. Which is not correct