An open pipe resonates with a tuning fork of frequency 500 Hz. It is observed

An open pipe resonates with a tuning fork of frequency 500 Hz. It is observed that two successive nodes are formed at distances 16 cm and 46 cm from the open end. The speed of sound in air in the pipe is

Options

(a) 230 m/s
(b) 300 m/s
(c) 320 m/s
(d) 360 m/s

Correct Answer:

300 m/s

Explanation:

Two successive modes are separated by λ/2. λ/2 = (46-16)=30 λ=60 cm=0.6 m v=nλ=500×0.6=300 m/s.

admin:

View Comments (2)

Related Questions

  1. The work function of sodium is 2.3 eV. The threshold wavelength of sodium will be
  2. Two solid discs of radii r and 2r roll from the top of an inclined plane
  3. A projectile is thrown in the upward direction making an angle of 60°with the horizontal
  4. Which of the following is true for number of spectral lines in going from Lyman series
  5. If R is the radius of earth, the height at which the weight of a body 1/4 of its weight