An object of mass 3kg is at rest. Now a force F=6t² i⃗+4t j⃗ is applied on the object

An object of mass 3kg is at rest. Now a force F=6t² i⃗+4t j⃗ is applied on the object. Then velocity of object at t=3s is

Options

(a) 18 i⃗ + 3 j⃗
(b) 18 i⃗ + 6 j⃗
(c) 3 i⃗ + 28 j⃗
(d) 18 i⃗ + 4 j⃗

Correct Answer:

18 i⃗ + 6 j⃗

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. What will be the ratio of the distance moved by a freely falling body from rest in 4th
  2. In the Young’s double slit experiment, a point P on the central bright fringe
  3. Consider 3rd orbit of He⁺(helium), using non-relativistic approach, the speed
  4. The energy of the em waves is of the order of 15 keV. To which part of the spectrum
  5. If temperature of gas increases from 27°C to 927°C, the kinetic energy will be