An object is 8 cm high. It is desired to form a real image 4 cm high at 60 cm from

An object is 8 cm high. It is desired to form a real image 4 cm high at 60 cm from the mirror. The type of mirror needed with the focal length is

Options

(a) convex mirror with focal length f=40 cm
(b) convex mirror with focal length f=20 cm
(c) concave mirror with focal length f=-40 cm
(d) concave mirror with focal length f=-20 cm

Correct Answer:

convex mirror with focal length f=40 cm

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. SI unit of magnetic dipole moment is
  2. Angle of minimum deviation for a prism of reractive index 1.5 equal to the angle
  3. On bombarding U²³⁵ by slow neutron, 200 MeV energy is released. If the power output
  4. In a n-p-n transistor about 10¹⁰ electrons enter the emitter in 2 μs,
  5. A thin glass(refractive index 1.5) lens has optical power of -5D in air.