An object is 8 cm high. It is desired to form a real image 4 cm high at 60 cm from

An object is 8 cm high. It is desired to form a real image 4 cm high at 60 cm from the mirror. The type of mirror needed with the focal length is

Options

(a) convex mirror with focal length f=40 cm
(b) convex mirror with focal length f=20 cm
(c) concave mirror with focal length f=-40 cm
(d) concave mirror with focal length f=-20 cm

Correct Answer:

convex mirror with focal length f=40 cm

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. λ₁ and λ₂ are used to illuminate the slits. β₁ and β₂ are the corresponding fringe
  2. The temperature of a metal block is increased from 27⁰C to 84⁰C. The rate of radiated energy
  3. A capacitor of 2.5 μF is charged through a resistor of 4 MΩ. In how much time
  4. Hydrogen atom in ground state is excited by a monochrmatic radiation of λ=975 Å
  5. A body revolved around the sun 27 times faster than the earth. What is the ratio