An electron revolves in a circle at the rate of 10¹⁹ rounds per second.

An Electron Revolves In A Circle At The Rate Of Physics QuestionAn Electron Revolves In A Circle At The Rate Of Physics Question

An electron revolves in a circle at the rate of 10¹⁹ rounds per second. The equivalent current is (e=1.6×10⁻¹⁹C)

Options

(a) 1.0A
(b) 0.2A
(c) 0.1A
(d) 2.0A

Correct Answer:

0.2A

Explanation:

Current I = qf

Given, q = 16 × 10⁻¹⁹ C and f = 10¹⁹

Therefore, I = 1.6 A

AddThis Website Tools
admin:

Related Questions

  1. The magnetic susceptibility of a material of a rod is 299. Permeability of vacuum
  2. The radius of orbit of a planet is two times that of the earth. The time period
  3. A simple pendulum performs simple harmonic motion about x = 0 with an amplitude
  4. A capacitor having a capacity of 2 μF is charged to 200V and then the plates
  5. A solid sphere, a hollow sphere and a ring are released from top of an inclined