An electric motor operating on a 60 volt D.C supply draws a current of 10 amp.

An electric motor operating on a 60 volt D.C supply draws a current of 10 amp. If the efficiency of the motor is 50%, the resistance of its windings is

Options

(a) 3 ohm
(b) 6 ohm
(c) 15 ohm
(d) 30 ohm

Correct Answer:

3 ohm

Explanation:

Efficiency n = 50 %

e = E/2 ⇒ I = (E – e) / R = [E – (E/2)] / RA = E / 2R

10 = 60 / 2R ⇒ R = 60 / (2 × 10) = 3 ohm

admin:

Related Questions

  1. An avarage induced e.m.f. of 1 V appears in a coil when the current in it is changed
  2. The average power dissipated in AC circuit is 2 W. If a current flowing through
  3. The half life of radioactive isotope ‘X’ is 50 years. It decays to
  4. An α-particle moves in a circular path of radius 0.83 cm in the presence of a magnetic
  5. A car accelerates from rest at constant rate for first 10s and covers a distance x.