An alternating voltage of 220 V, 50 Hz frequency is applied across a capacitor

An alternating voltage of 220 V, 50 Hz frequency is applied across a capacitor of capacitance 2 μF. The impedence of the circuit is

Options

(a) π/5000
(b) 1000/π
(c) 500π
(d) 5000/π

Correct Answer:

5000/π

Explanation:

Impedance of a capacitor is Xc = 1 / ωC

Xc = 1 / 2πfC = 1 / (2π × 50 × 2 × 10⁻⁶) = 5000 / π

admin:

Related Questions

  1. An electron moves on a straight line path XY as shown. The abcd is a coil adjacent
  2. A vertical spring with force constant k is fixed on a table. A ball of mass
  3. what should be the velocity of an electron so that its momentum becomes equal
  4. A particle is moving such that its position coordinates (x,y) are (2 m,3 m) at time
  5. Two cars A and B moving with same speed of 45 km/hr along same direction.