An alternating voltage of 220 V, 50 Hz frequency is applied across a capacitor

An alternating voltage of 220 V, 50 Hz frequency is applied across a capacitor of capacitance 2 μF. The impedence of the circuit is

Options

(a) π/5000
(b) 1000/π
(c) 500π
(d) 5000/π

Correct Answer:

5000/π

Explanation:

Impedance of a capacitor is Xc = 1 / ωC

Xc = 1 / 2πfC = 1 / (2π × 50 × 2 × 10⁻⁶) = 5000 / π

admin:

Related Questions

  1. A block of mass m is placed on a smooth wedge of inclination θ
  2. A block is moving up an inclined plane of inclination 60° with velocity of 20 ms⁻¹
  3. Two identical capacitors are first connected in series and then in parallel.
  4. The displacement of particle is given by x=aₒ+(a₁t/2)-(a₂t²/3) what is acceleration?
  5. A heavy uniform chain lies on a horizontal top table.If the coefficient of friction