An alternating voltage e=200s in100t is applied to a series combination

An alternating voltage e=200s in100t is applied to a series combination of R= 30Ω and an inductor of 400 mH. The power factor of the circuit is

Options

(a) 0.01
(b) 0.05
(c) 0.042
(d) 0.6

Correct Answer:

0.6

Explanation:

Xʟ = Lω = 0.4 × 100 = 40
R = 30 Ω
.·. Power factor, cos ɸ = R / √(R² × Xʟ²) = 30 / √(R² × Xʟ²) = 30 / √(30² × 40²) = 0.6

admin:

Related Questions

  1. Monochromatic radiation emitted when electron on hydrogen atom
  2. The friction of the air causes a vertical retardation equal to 10%
  3. A p-n photodiode is made of a material with a band gap of 2.0 eV
  4. The resistance in the two arms of the meter bridge are 5Ω and RΩ, respectively
  5. A charged particle (charge q) is moving in a circle of radius R with uniform speed v