Amount of calcium oxide required, when it reacts with 852 g of P₄O₁₀ is

Amount of calcium oxide required, when it reacts with 852 g of P₄O₁₀ is

Options

(a) 100g
(b) 1008g
(c) 108g
(d) 1050g

Correct Answer:

1008g

Explanation:

6CaO + P₄O₁₀ →2Ca₃(PO₄)₂
6(40+ 16) 4x 31+ 10x 16
=(336) =284
284 g P₄O₁₀ required CaO=336g
852 g P₄O₁₀required CaO=(336x 852)/284=1008 g.

admin:

Related Questions

  1. How many moles of iodine are liberated when 1 mole of potassium dichromate
  2. Internal energy is
  3. If the dispersed phase is a liquid and the dispersion medium is solid,the colloid
  4. Which conversion is an oxidation
  5. Electrophile in the case of chlorination of benzene in the presence of FeCl₃ is