Amount of calcium oxide required, when it reacts with 852 g of P₄O₁₀ is

Amount of calcium oxide required, when it reacts with 852 g of P₄O₁₀ is

Options

(a) 100g
(b) 1008g
(c) 108g
(d) 1050g

Correct Answer:

1008g

Explanation:

6CaO + P₄O₁₀ →2Ca₃(PO₄)₂
6(40+ 16) 4x 31+ 10x 16
=(336) =284
284 g P₄O₁₀ required CaO=336g
852 g P₄O₁₀required CaO=(336x 852)/284=1008 g.

admin:

Related Questions

  1. n-Butane and isobutane are
  2. Number of molecules in one litre of water is close to
  3. What is the maximum number of electrons that can be associated with the following
  4. The species having maximum stability is
  5. The first ionization potentials (eV) of Be and B respectively are