A thin equiconvex lens of refractive index 3/2 and radius of curvature 30 cm

A thin equiconvex lens of refractive index 3/2 and radius of curvature 30 cm is put in water (refractive index = 4/3) , its focal length is

Options

(a) 0.15 m
(b) 0.30 m
(c) 0.45 m
(d) 1.20 m

Correct Answer:

1.20 m

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

View Comments (1)

  • According to lens maker's formula

    1f=(μ−1)(1R1−1R2)

    where μ=μLμM

    Here, μL=32, μM=43, R1=+30cm, R2=−30cm

    ∴1f=(3243−1)(130−1−30)

    =(18)(230)

    1f=14×30=1120

    or f=120cm=1.2m

Related Questions

  1. If r be the distance of a point on the axis of a magnetic dipole from its centre
  2. An electron having charge e and mass m is moving in a uniform electric field E.
  3. The focal lengths of a converging lens are fᵥ and fᵣ for violet and red lights
  4. A man weighing 60 kg climbs a staircase carrying a 20 kg load on his hand
  5. If a mass of 20g having charge 3.0 mC moving with velocity 20ms⁻¹ enters a region