A stone of mass 1 kg tied to a light inexensible string of length L=10/3 is whirling

A stone of mass 1 kg tied to a light inexensible string of length L=10/3 is whirling in a circular path of radius L in vertical plane.If the ratio of the maximum tension to the minimum tension in the string is 2,what is the speed of stone at the highest point of the circle?(Take ,g=10 ms⁻²)

Options

(a) 10 ms⁻¹
(b) 5√2 ms⁻¹
(c) 10√3 ms⁻¹
(d) 20 ms⁻¹

Correct Answer:

10 ms⁻¹

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. If two electric bulbs have 40 W and 60 W ratings at 220 V, then the ratio
  2. In R-L-C series circuit, the potential differences across each element is 20 V.
  3. A wire of one metre length carries a constant current. The wire is bent to form
  4. A thermoelectric refrigerator works on
  5. A ball rolls off the top of stair way with a horizontal velocity of magnitude 1.8 m/s