A steady current of 1.5 amp flows through a copper voltmeter for 10 minutes

A steady current of 1.5 amp flows through a copper voltmeter for 10 minutes. If the electrochemical equivalent of copper is 30 x 10⁻⁵ g coulomb⁻¹, the mass of copper deposited on the electrode will be

Options

(a) 0.50 g
(b) 0.67 g
(c) 0.27 g
(d) 0.40 g

Correct Answer:

0.27 g

Explanation:

We have, m = ZIt where, Z is thr electrochemical equivalent of copper.
m = 30 x 10⁻⁵ x 1.5 x 10 x 60
= 0.27 gm.

admin:

Related Questions

  1. White light reflected from a soap film (Refractive Index =1.5) has a maxima
  2. The masses of three wires of copper are in the ratio 1:3:5 and lengths
  3. The initial rate of increase of current, when a battery of emf 6 V is connected
  4. A carbon film resistor has colour code green, black, violet, gold. The value
  5. A steady current is passing through a linear conductor of non-uniform cross-section.