A spherical drop of mercury having a potential of 2.5 v is obtained as a result

A Spherical Drop Of Mercury Having A Potential Of 25 Physics QuestionA Spherical Drop Of Mercury Having A Potential Of 25 Physics Question

A spherical drop of mercury having a potential of 2.5 v is obtained as a result of merging 125 droplets. The potential of the constituent droplets would be

Options

(a) 1.0 V
(b) 0.5 V
(c) 0.2 v
(d) 0.1 V

Correct Answer:

0.1 V

Explanation:

V = n²/³.v = (125)²/³.v = 5².v

2.5 = 2.5 v or v = 0.1 V

AddThis Website Tools
admin:

Related Questions

  1. A pan is suspended from a steel wire. Weights are slowly put on the pan
  2. If A=4i+4j+4k and b=3i+j+4k, then angle between vectors A and B is
  3. The coefficient of performance of a refrigerator is 5. If the temperature inside
  4. The interferance pattern is obtained with two coherent light sources of intensity
  5. A circular disc of radius 0.2 meter is placed in a uniform magnetic field of induction