A sample of radioactive element has a mass of 10 gram at an instant t=0.

A sample of radioactive element has a mass of 10 gram at an instant t=0. The approximate mass of this element in the sample after two mean lives is

Options

(a) 2.50 gram
(b) 3.70 gram
(c) 6.30 gram
(d) 1.35 gram

Correct Answer:

1.35 gram

Explanation:

M = M₀ e-λt
Since, t = 2/λ, we get
M = 10 × e-λ × (2/λ) = 10 e⁻² = 1.35 gram

admin:

Related Questions

  1. A lead bullet of 10 gm travelling at 300 m/s strikes against a block
  2. A body of mass 120 kg and density 600 kg/m³ floats in water.
  3. A ray of light is incident at an angle of incidence i, on one face of a prism
  4. The output of an AND gate is connected to both the inputs of a NOR gate,
  5. A train of mass 2x 10⁵ kg has a constant speed of 20 m/s up a hill inclined