A rocket with a lift-off mass 3.5 x 10⁴ kg is blasted upwards with an initial acceleration

A rocket with a lift-off mass 3.5 x 10⁴ kg is blasted upwards with an initial acceleration of 10 m/s². The initial thrust of the blast is

Options

(a) 1.75 x 10⁵ N
(b) 3.5 x 10⁵ N
(c) 7 x 10⁵ N
(d) 14 x 10⁵ N

Correct Answer:

7 x 10⁵ N

Explanation:

Net upthrust = Weight + Blasted force
U = mg + 3.5 × 10⁴ × 10ms⁻²
U = 3⋅5 × 10⁴× 10ms⁻¹ + 3⋅5 × 10⁴ × 10ms⁻²
U = 7⋅0 × 10⁵N.

admin:

Related Questions

  1. A ball is dropped from a high rise platform at t = 0 starting from rest
  2. In photoelectric effect, the photoelectric current
  3. Heat is supplied at constant pressure to diatomic gas. The part of this heat that goes
  4. Steam at 100⁰C is passed into 20 g of water at 10°C. When water acquires a temperature
  5. A plank with a box on it at one end is gradually raised about the other end.