A radioactive substance decays to 1/16th of its initial activity in 40 days.

A radioactive substance decays to 1/16th of its initial activity in 40 days. The half-life of the radioactive substance expressed in days is

Options

(a) 2.5
(b) 5
(c) 10
(d) 20

Correct Answer:

10

Explanation:

N/N₀ = (1/2)ⁿ

(1/16) = (1/2)ⁿ

n = 4

Half life = t / n = 40 / 4 = 10 day

admin:

Related Questions

  1. what is the electric potential at a distance of 9cm from 3nC?
  2. Slope of PV and V for an isobaric process will be
  3. Dimensions of resistance in an electrical circuit, in terms of dimension of mass M,
  4. Electrons used in an electron microscope are accelerated by a voltage of 25 kV
  5. The drive shaft of an automobile rotates at 3600 rpm and transmits 80 HP