A plane electromagnetic wave of frequency 20 MHz travels through a space along

A plane electromagnetic wave of frequency 20 MHz travels through a space along x-direction. If the electric field vector at a certain point in space is 6 Vm⁻¹, then what is the magnetic field vector at that point?

Options

(a) 2×10⁻⁸ T
(b) (1/2) x 10⁻⁸ T
(c) 2 T
(d) (1/2) T

Correct Answer:

2×10⁻⁸ T

Explanation:

The magnetic field, B = E / c, where c = 3 × 10⁸ ms⁻¹
B = 6 / 3 × 10⁸ = 2 × 10⁻⁸ T

admin:

Related Questions

  1. A juggler maintains four balls in motion,making each of them to rise
  2. A body is under stress F and has Young’s modulus Y, then the energy
  3. A block of mass m is placed on a smooth wedge of inclination θ
  4. A radioactive nucleus emits a beta particle. The parent and daughter nuclei are
  5. Two charged spheres seperated at a distance d exert a force F on each other.