A person of mass 60 kg is inside a lift of mass 940 kg and presses the button on control panel.The lift starts moving upwards wi

A person of mass 60 kg is inside a lift of mass 940 kg and presses the button on control panel.The lift starts moving upwards with an acceleration 1.0 m/s². If g = 10 ms⁻², the tension in the supporting cable is

Options

(a) 8600 N
(b) 9680 N
(c) 11000 N
(d) 1200 N

Correct Answer:

11000 N

Explanation:

Total Mass = (60 + 940) kg = 1000 kg
Let T be the tension in the supporting cable, then,
T =M (g+a)
⇒ T = 1000(10+1) =11000 N

admin:

Related Questions

  1. A wooden stick 2 m long is floating on the surface of water. The surface tension
  2. In an L-C-R series resonant circuit, the capacitance is changed from C to 4C.
  3. An electron is moving in a circular path under the influence of a transverse magnetic
  4. Angle of contact of a liquid with a solid depends on
  5. An aicraft executes a horizontal loop of radius 1 km with a speed of 900 kmh⁻¹