A particle under the action of a constant force moves from rest upto 20 seconds

A particle under the action of a constant force moves from rest upto 20 seconds. If distance covered in first 10 seconds is S₁ and that covered in next seconds is S₂, then

Options

(a) S₁ = S₂
(b) S₂ = 3S₁
(c) S₂ = 2S₁
(d) S₂ = 4S₁

Correct Answer:

S₂ = 3S₁

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. Volume of gas becomes four times if temperature becomes
  2. Electric field intensity at a point in between two parallel sheets due to like
  3. In the Bohr’s model of hydrogen atom, the ratio of the kinetic energy to the total
  4. In the Young’s modulus experiment, if length of wire and radius both are doubled,
  5. Energy of photon whose frequency is 10¹² MHz will be