A particle is moving such that its position coordinates (x,y) are (2 m,3 m) at time

A particle is moving such that its position coordinates (x,y) are (2 m,3 m) at time t=0,(6 m,7 m) at time t=2 s and (13 m,14 m) at time t=0 to t=5 s is

Options

(a) 1/5(13 i+14 j)
(b) 7/3(i +j)
(c) 2(i+j)
(d) 11/5(i+j)

Correct Answer:

11/5(i+j)

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. A 6 volt battery is connected to the terminals of a three metre long wire of uniform
  2. In electromagnetic wave, according to Maxwell, changing electric field gives
  3. A ship A is moving westwards with a speed of 10 km/h .The time after
  4. If the density of earth is doubled keeping its radius constant then acceleration
  5. Two charges placed in air repel each other by a force of 10⁻⁴ N. When oil is