A particle executing simple harmonic motion of amplitude 5 cm has maximum

A particle executing simple harmonic motion of amplitude 5 cm has maximum speed of 31.4 cm/s. The frequency of its oscillation is

Options

(a) 4 Hz
(b) 3 Hz
(c) 2 Hz
(d) 1 Hz

Correct Answer:

1 Hz

Explanation:

a = 5 cm, vₘₐₓ = 31.4 cm/s

vₘₐₓ = ωa ⇒ 31.4 = 2πʋ × 5

⇒ 31.4 = 10 × 31.4 × ʋ

⇒ ʋ = 1 Hz

admin:

Related Questions

  1. Two thin lenses of focal lengths f₁ and f₂ are in contact and coaxial.
  2. Function of a rectifier is
  3. Two charges each equal to 2µ C are 0.5m apart. If both of them exist inside vacuum
  4. Velocities of sound measured in hydrogen and oxygen gas at a given temperature
  5. Avalanche breakdown is due to