A particle covers half of its total distance with speed v1 and the rest half distance

A particle covers half of its total distance with speed v1 and the rest half distance with speed v2. Its average speed during the complete journey is

Options

(a) (v1v2)/(v1+v2)
(b) (2v1v2)/(v1+v2)
(c) (2v1²v2²)/(v1²+v2²)
(d) (v1+v2)/2

Correct Answer:

(2v1v2)/(v1+v2)

Explanation:

Let the tot. distance covered by the particles be 2s. Then
vₐᵥ = 2 s / (s/ v₁ + s/ v₂) = 2 v₁v₂ / v₁ + v₂

admin:

Related Questions

  1. For the radioactive nuclei that undergo either α or β decay, which one
  2. The coherence of two light sources means that the light waves emitted have
  3. By sucking through a straw, a student can reduce the pressure of his lungs
  4. The binding energy per nucleon in deuterium and helium nuclei are 1.1 MeV and 7.0 MeV
  5. The wave function (in SI unit) for a light wave is given as Ψ(x,t)= 10³ sin π