A missile is fired for maximum range with an initial velocity of 20 m/s

A missile is fired for maximum range with an initial velocity of 20 m/s. If g = 10 m/s², the range of the missile is

Options

(a) 40 m
(b) 50 m
(c) 60 m
(d) 20 m

Correct Answer:

40 m

Explanation:

For maximum range, the angle of projection, θ = 45°.
R = u² sin 2θ / g
(20)² sin ( 2 x 45°) / 10
400 x 1 / 10 = 40 m.

admin:

Related Questions

  1. How much work is required to carry a 6 μC charge from the negative terminal
  2. If a body is rolling on the surface, its total energy will be
  3. The electron drift speed is small and the change of the electron is also small
  4. 10 mA current can pass through a galvanometer of resistance 25 ohm.
  5. A particle with charge q is moving along a circle of radius R with unoform speed v.