A meter stick of mass 400 g is pivoted at one end and displaced through an angle 60°.

A meter stick of mass 400 g is pivoted at one end and displaced through an angle 60°. The increase in its potential energy is

Options

(a) 2 J
(b) 3 J
(c) 0 J
(d) 1 J

Correct Answer:

1 J

Explanation:

Change in potential energy = mg/(1/2) (1-cosθ)
Given: mass = 400g = 0.4 kg and angle = 60°
Therefore, ∆U = 0.4 × 10 × (1/2) × (1-cos 60°) = 1 J.

admin:

Related Questions

  1. Photocells convert
  2. Parsec is the unit of
  3. A monoatomic gas at a pressure P, having a volume V expands isothermally
  4. According to photon theory of light which of the following physical quantities,
  5. Assuming the sun to have a spherical outer surface of radius r