A meter stick of mass 400 g is pivoted at one end and displaced through an angle 60°.

A meter stick of mass 400 g is pivoted at one end and displaced through an angle 60°. The increase in its potential energy is

Options

(a) 2 J
(b) 3 J
(c) 0 J
(d) 1 J

Correct Answer:

1 J

Explanation:

Change in potential energy = mg/(1/2) (1-cosθ)
Given: mass = 400g = 0.4 kg and angle = 60°
Therefore, ∆U = 0.4 × 10 × (1/2) × (1-cos 60°) = 1 J.

admin:

Related Questions

  1. Which of the following transitions in hydrogen atoms emit photons of highest frequency?
  2. In which of the following heat loss is primarily not due to convection?
  3. If the earth shrink such that its mass does not change but radius decreases to one
  4. If |A x B|= √3 A.B , then the value of |A + B| is
  5. Identify the paramagnetic substance