A light whose frequency is equal to 6.0 x 10¹⁴ Hz is incident on a metal

A light whose frequency is equal to 6.0 x 10¹⁴ Hz is incident on a metal whose work function is 2 eV. (h= 6.63 x 10⁻³⁴ Js, 1 ev = 1.6 x 10⁻¹⁹ J). The maximum energy of the electron emitted will be

Options

(a) 2.49 eV
(b) 4.49 eV
(c) 0.49 eV
(d) 5.49 eV

Correct Answer:

0.49 eV

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. A particle under the action of a constant force moves from rest upto 20 seconds
  2. In a tangent galvanometer, a current of 0.1 A produces a deflection of 30⁰.
  3. A stone of mass 1 kg tied to a light inexensible string of length L=10/3 is whirling
  4. Three objects coloured black, gray and white can withstand hostile conditions upto 2800⁰C.
  5. A particle moving along X-axis has acceleration f,at time t given by f=fₒ(1- t/T)