A layer of glycerine of thickness 1 mm present between a large surface area of 0.1 m².

A layer of glycerine of thickness 1 mm present between a large surface area of 0.1 m². With what force the small surface is to be pulled, so that it can move with a velocity 1 m/s, given that the coefficient of viscocity =0.07 kg m⁻¹ s⁻¹

Options

(a) 5 N
(b) 7 N
(c) 4 N
(d) 3 N

Correct Answer:

7 N

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. The conductivity in the intrinsic semiconductor does not depend on
  2. A particle moves from position r₁ = 3i + 2j -6k to position r₂ = 14i + 13 j+ 9 k
  3. If longitudinal strain for a wire is 0.03 and its poisson’s ratio is 0.5
  4. Dimensions of Torque are
  5. A bomb of mass 30 kg at rest exploded into two pieces of masses 18 kg