A L-C-R circuit with L=1.00 mH, C=10μF and R=50Ω, is driven with 5 V AC voltage.

A L-C-R circuit with L=1.00 mH, C=10μF and R=50Ω, is driven with 5 V AC voltage. At resonance, the current through the circuit is

Options

(a) 0.2 A
(b) 0.25 A
(c) 0.15 A
(d) 0.1 A

Correct Answer:

0.1 A

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. The velocity v of waves produced in water depends on their wavelength λ, the density
  2. If in a nuclear fusion process, the masses of the fusing nuclei be m₁ and m₂
  3. If R is the radius of earth, the height at which the weight of a body 1/4 of its weight
  4. In a transistor the collector current is always less than the emitter current
  5. A particle of mass 1 mg has the same wavelength as an electron moving with a velocity