A L-C-R circuit with L=1.00 mH, C=10μF and R=50Ω, is driven with 5 V AC voltage.

A L-C-R circuit with L=1.00 mH, C=10μF and R=50Ω, is driven with 5 V AC voltage. At resonance, the current through the circuit is

Options

(a) 0.2 A
(b) 0.25 A
(c) 0.15 A
(d) 0.1 A

Correct Answer:

0.1 A

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. The fluctuation in the input voltage of 200 V to a domestic circuit is +10V
  2. Rutherford’s α-scattering experiment concludes that
  3. A ray of light is incident at an angle of incidence i, on one face of a prism
  4. The molecular weight of a gas is 44. The volume occupied by 2.2 g of this gas
  5. A charged particle enters a uniform magnetic field with a certain speed at right angles