A ideal gas will have maximum density when

A ideal gas will have maximum density when

Options

(a) p = 1 atm, T = 300 K
(b) p = 2 atm,T = 150 K
(c) p = 0.5 atm,T = 600 K
(d) p = 1.0 atm , T = 500 K

Correct Answer:

p = 2 atm,T = 150 K

Explanation:

An ideal gas will have maximum density at high pressure and low temperature i.e. when P = 2 atm, T = 150 K.

admin:

View Comments (1)

  • PV=nRT pv=W/m RT. P=W/v RT/m P=dRT/m since W/v= d and d=mp/RT so here at high pressure and low temp ,p=2, and t=150 are suitable in given options

Related Questions

  1. The reaction of primary amine with chloroform and ethanolic KOH, is called
  2. Which has the maximum number of molecules among the following
  3. Which one of the following statements for the order of a reaction is incorrect
  4. A solid compound XY has NaCl structure . If the radius of the cation is 100 pm,
  5. A compound gives a positive test with I₂/NaOH and is extracted from benzene