A hydrocarbon contains 20% hydrogen and 80% carbon.The empirical formula is

A hydrocarbon contains 20% hydrogen and 80% carbon.The empirical formula is

Options

(a) CH₄
(b) CH₃
(c) CH₂
(d) CH

Correct Answer:

CH₃

Explanation:

Atomic ratio of 20% Hydrogen = 20 / 1 = 20

Atomic ratio of 80% Carbon = 80 / 12 = 6.6

Simple ratio of 20% Hydrogen = 20 /6.6 = 3.03

Simple ratio of 80% Carbon = 6.6 / 6.6 = 1

so, the empirical formula is CH₃.

admin:

Related Questions

  1. What is the general outer electronic configuration of the coinage metals?
  2. A compound,containing only carbon,hydrogen and oxygen,has a molecular weight
  3. The sulpha drugs are used for
  4. In the case of alkali metals, the covalent character decreases in the order
  5. Which of the following is a tribasic acid