A hydrocarbon contains 20% hydrogen and 80% carbon.The empirical formula is

A hydrocarbon contains 20% hydrogen and 80% carbon.The empirical formula is

Options

(a) CH₄
(b) CH₃
(c) CH₂
(d) CH

Correct Answer:

CH₃

Explanation:

Atomic ratio of 20% Hydrogen = 20 / 1 = 20

Atomic ratio of 80% Carbon = 80 / 12 = 6.6

Simple ratio of 20% Hydrogen = 20 /6.6 = 3.03

Simple ratio of 80% Carbon = 6.6 / 6.6 = 1

so, the empirical formula is CH₃.

admin:

Related Questions

  1. Tert-butyl bromide on treatment with sodium methoxide yields
  2. If a is the length of the side of a cube the distance between the body
  3. Electronic configuration of hydride ion is
  4. Mass of 0.1 mole of methane is
  5. Which of the following is the IUPAC name of the compound