A gas has a vapour density 11.2.The volume occupied by 1 g of gas at NTP is

A gas has a vapour density 11.2.The volume occupied by 1 g of gas at NTP is

Options

(a) 1 litre
(b) 11.2 litre
(c) 22.4 litre
(d) unpredictable

Correct Answer:

1 litre

Explanation:

Given, vapour density = 11.2. Therefore Molecular weight = 2 x 11.2 = 22.4. Now, ·.· at NTP 22.4 g of gas occupies = 22.4 litres. .·. At NTP 1 g gas occupies = 22.4 / 22.4 = 1 litre.

admin:

Related Questions

  1. Shape of Fe(CO)₅ is
  2. Of the following 0.10 m aqueous solution which one will exhibit the largest freezing
  3. Aspirin is an
  4. Alkyl halides with metallic sodium in dry ether producing
  5. The turbidity of a polymer solution measures the