A galvanometer coil has a resistance of 15 ohm and gives full scale deflection

A galvanometer coil has a resistance of 15 ohm and gives full scale deflection for a current of 4 mA. To convert it to an ammeter of range 0 to 6 A,

Options

(a) 10 mΩ resistance is to be connected in parallel to the galvanometer
(b) 10 mΩ resistance is to be connected in series with the galvanometer
(c) 0.1 Ω resistance is to be connected in parallel to the galvanometer
(d) 0.1 Ω resistance is to be connected in series with the galvanometer

Correct Answer:

10 mΩ resistance is to be connected in parallel to the galvanometer

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

View Comments (1)

  • Given :-
    G=15ohm Ig=4mA =0.004A.
    I=6A. A shunt resistor of resistance S is to be connected in parallel with the galvanometer to convert it into an ammeter . The value of S is given by - S = Ig×G / I-Ig.
    = 0.004 ×15 / 6-0.004. S= 0.06/5.996 = 0.01ohm =10m ohm.

Related Questions

  1. If a body travels half the distance with velocity v1 and the next half with velocity v2
  2. When ultraviolet rays are incident on metal plate, then photoelectric effect
  3. Magnetism of a magnet is due to
  4. The transverse nature of electromagnetic waves is proved by which of the following?
  5. If two slits in Young’s experiment are 0.4 mm apart and fringe width on a screen