A cycle wheel of radius 4 m completes one revolution in two seconds. Then acceleration

A cycle wheel of radius 4 m completes one revolution in two seconds. Then acceleration of cycle will be

Options

(a) π² ms⁻²
(b) 2π² ms⁻²
(c) 4π² ms⁻²
(d) 8π² ms⁻²

Correct Answer:

4π² ms⁻²

Explanation:

Centripetal acceleration is = Rω² .·. Angular velocity is ω = 2π/T ɑ = R(2π/T)² = 4(2π/2)² = 4π² m/s².

admin:

Related Questions

  1. A uniform chain of length L and mass m is kept on a smooth table. It is released
  2. A particle executing simple harmonic motion of amplitude 5 cm has maximum
  3. A remote-sensing satellite of earth revolves in a circular orbit at a height
  4. If an electron and a positron annihilate, the energy released is
  5. A body of weight W newton is at the surface of the earth.