A cricket ball of mass 250 g collides with a bat with velocity 10 m/s

A Cricket Ball Of Mass 250 G Collides With A Physics QuestionA Cricket Ball Of Mass 250 G Collides With A Physics Question

A cricket ball of mass 250 g collides with a bat with velocity 10 m/s and returns with same velocity within 0.01 seconds. The force acted on bat is

Options

(a) 25 N
(b) 50 N
(c) 250 N
(d) 500 N

Correct Answer:

500 N

Explanation:

Initial speed(u)=-10m/s
Final speed(v)= 10m/s
Mass (m)= 0.25kg
Time= 0.01 s

v=u+at
20= at
a= 2000 m/s²

F= ma
F= 0.25 x 2000
F= 25×20
F= 500 N

AddThis Website Tools
admin:

Related Questions

  1. An electron is
  2. Imagine a new planet having the same density as that of earth but it is 3 times bigger
  3. A planar coil having 12 turns carries 15 A current. The coil is oriented with respect
  4. An inductor is connected to an a.c. source when compared to voltage,
  5. To observed diffraction, the size of the obstacle