A copper disc of radius 0.1 m is rotated about its centre, with 10 revolutions

A copper disc of radius 0.1 m is rotated about its centre, with 10 revolutions per second, in a uniform magnetic field of 0.1 tesla with its plane perpendicular to the field. The e.m.f. induced across the radius of the disc is

Options

(a) πx10⁻¹ volt
(b) πx10⁻¹² volt
(c) 2πx10⁻¹ volt
(d) 2πx10⁻² volt

Correct Answer:

πx10⁻¹² volt

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. The operation of a nuclear reactor is said to be critical, if the multiplication
  2. The equations of motion of a projectile are given by x=36 t metre and 2y=96t-9.8t²
  3. A solid sphere, a hollow sphere and a ring are released from top of an inclined
  4. The wave function (in SI unit) for a light wave is given as Ψ(x,t)= 10³ sin π
  5. Two waves of same amplitude superpose. The resultant intensity is I₁