A conveyor belt is moving at a constant speed of 2 m/s. A box is gently dropped on it

A conveyor belt is moving at a constant speed of 2 m/s. A box is gently dropped on it. The coefficient of friction between them is µ = 0.5. The distance that the box will move relative to belt before coming to rest on it taking g = 10 ms⁻², is

Options

(a) 1.2 m
(b) 0.6 m
(c) zero
(d) 0.4 m

Correct Answer:

0.4 m

Explanation:

Frictional force oon the box f = µmg
Acceleration in the box a = µg = 5 ms⁻²
v² = u² + 2as
⇒ 0 = 2² + 2 x (5)s
⇒ s = – 2/5 w.r.t. belt
⇒ distance = 0.4 m

admin:

Related Questions

  1. An insulated container of gas has two champers seperated by an insulating partition.
  2. In the experiment for determination of velocity of sound in air,
  3. A car moving with a speed of 50 kmh⁻¹ can be stopped by brakes after at least 6 m
  4. An iron rod of volume 10⁻⁴ m³ and relative permeability 1000 is placed inside a long
  5. Calculate the focal length of a reading glass of a person, if the distance