A conveyor belt is moving at a constant speed of 2 m/s. A box is gently dropped on it

A conveyor belt is moving at a constant speed of 2 m/s. A box is gently dropped on it. The coefficient of friction between them is µ = 0.5. The distance that the box will move relative to belt before coming to rest on it taking g = 10 ms⁻², is

Options

(a) 1.2 m
(b) 0.6 m
(c) zero
(d) 0.4 m

Correct Answer:

0.4 m

Explanation:

Frictional force oon the box f = µmg
Acceleration in the box a = µg = 5 ms⁻²
v² = u² + 2as
⇒ 0 = 2² + 2 x (5)s
⇒ s = – 2/5 w.r.t. belt
⇒ distance = 0.4 m

admin:

Related Questions

  1. The coefficient of performance of a Carnot refrigerator working between 30⁰C and 0⁰C is
  2. A cricket ball of mass 250 g collides with a bat with velocity 10 m/s
  3. A stone is dropped from a height h. It hits the ground with a certain momentum P. If the same stone is dropped from a height 100
  4. Two discs of moment of inertia I₁ and I₂ and angular speeds ?¬ツチ and ?¬ツツ are rotating
  5. The electric field in a certain region is acting radially outward and is given by E=Ar.