A charged oil drop is suspended in a uniform field at 3×10⁴ V/m so that it neither falls

A charged oil drop is suspended in a uniform field at 3×10⁴ V/m so that it neither falls nor rises. The charge on the drop will be (Take the mass of the charge=9.9×10⁻¹⁵ kg and g=10 m/s²)

Options

(a) 3.3×10⁻¹⁸ C
(b) 3.2×10⁻¹⁸ C
(c) 1.6×10⁻¹⁸ C
(d) 4.8×10⁻¹⁸ C

Correct Answer:

3.3×10⁻¹⁸ C

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. Which scientist experimentally proved the existence of electromagnetic waves?
  2. If two electric bulbs have 40 W and 60 W ratings at 220 V, then the ratio
  3. Two pendulums A and B are oscillating simultaneously with time period
  4. The body of mass m hangs at one end of a string of length l, the other end of which
  5. A body of mass m=3.513 kg is moving along the x-axis with a speed of 5 m/s