A Carnot engine, having an efficiency of η=1/10 as heat engine, is used

A Carnot engine, having an efficiency of η=1/10 as heat engine, is used as a refrigerator. If the work done on the system is 10J, the amount of energy absorbed from the reservoir at lower temperature is

Options

(a) 100 J
(b) 99 J
(c) 90 J
(d) 1 J

Correct Answer:

90 J

Explanation:

Efficiency of carnot engine n = 1 – (T₂ / T₁)
That is, 1 / 10 = 1 – (T₂ / T₁)
⇒ (T₂ / T₁) = 1 – (1 / 10) = 9 / 10 ⇒ (T₁ / T₂) = 10 / 9
.·. w = Q₂ . [(T₁ / T₂) – 1) ⇒ 10 = Q₂ [(10 / 9) – 1]
⇒ 10 = Q₂ (1 / 9) ⇒ Q₂ = 90 J
So, 90 J heat is absorbed at lower temperature.

admin:

Related Questions

  1. In Young’s double slit experiment, a third slit is made in between the double slits.
  2. In Young’s double silt experiment, 12 fringes are observed to be formed
  3. Eight drops of a liquid of density ρ and each of radius a are falling through air
  4. The ‘rad’ is the correct unit used to report the measurement of
  5. A boat of mass 40 kg is at rest.A dog of mass 4 kg moves in the boat