A car moving with a velocity of 36 km/hr crosses a siren of frequency 500 Hz.

A car moving with a velocity of 36 km/hr crosses a siren of frequency 500 Hz. The apparent frequency of siren after passing it will be

Options

(a) 520 Hz
(b) 485 Hz
(c) 540 Hz
(d) 460 Hz

Correct Answer:

485 Hz

Explanation:

Velocity of the car = 36000 m / 3600 s = 10 m/s
ʋemitted = 500 Hz, ʋsound = 330 m/s
ʋobs = ʋemitted [(ʋsound – ʋobs) / ʋsound]
Observed frequency ʋobs = 500 [(300 – 10) / 300]
⇒ ʋobs = 485 Hz

admin:

Related Questions

  1. For CE transistor amplifier, the audio signal voltage across the collector resistance
  2. A particle is moving in a circle with uniform speed v. In moving from a point to another
  3. An object is 8 cm high. It is desired to form a real image 4 cm high at 60 cm from
  4. A conducting sphere of radius R is given a charge Q. The electric potential
  5. The numebr 0 (zero) is required for