A car is moving with uniform acceleration. It covers 200 m in 2 sec and 220 m

A Car Is Moving With Uniform Acceleration It Covers 200 Physics QuestionA Car Is Moving With Uniform Acceleration It Covers 200 Physics Question

A car is moving with uniform acceleration. It covers 200 m in 2 sec and 220 m in next 4 sec. The velocity of car at the end of 7th second from start is

Options

(a) 1 m/s
(b) 0.1 m/s
(c) 10 m/s
(d) 20 m/s

Correct Answer:

10 m/s

Explanation:

For first 2 second
S = 2u +1/2α (2)²
200 = 2u + 2α
or u + α = 100 …(i)
For first 2 + 4 = 6 second
S = 200 + 220 = 420 m
420 = 6u + 36/2 α
420 = 6u + 18α ⇒ 420 = 6(u + 3α)
u + 3α = 420/6 = 70 …(ii)
Solving equation (i) and (ii)
α = -15 m/sec²
This is the retardation.
Using these formula V=ut+1/2 αt²
200 = u+1/2 (-15)(2)²
u = 115
Hence velocity after 7 second is
V = u+αt
= 115 + (–15) x 7
= 10 m/sec.

AddThis Website Tools
admin:

Related Questions

  1. The displacement of a particle along the x-axis is given by x = a sin² ?t
  2. The magnifying power of the astronomical telescope for normal adjustment is 50.
  3. If a magnet is suspended at an angle 30⁰ to the magnetic meridian, the dip needle
  4. Photons of 5.5 eV energy fall on the surface of the metal emitting photoelectrons
  5. A particle moving along a straight line OX.At a time (in second ) the distance