A car is moving in a circular horizontal track of radius 10.0 m with a constant speed

A car is moving in a circular horizontal track of radius 10.0 m with a constant speed of 10.0 ms⁻¹.A plumb bob is suspended from the roof of the car by a light rigid rod of length 1.00m.The angle made by the rod with the track is (take,g = 10 ms⁻²)

Options

(a) 0
(b) 30°
(c) 45°
(d) 60°

Correct Answer:

45°

Explanation:

Angle of banking is tan θ = (mv²/r)/mg
⇒ tan θ = v²/rg
⇒ tan θ = (10)²/(10 x 10) = 1
⇒ θ = 45°

admin:

Related Questions

  1. Light propagates rectilinearly because of its
  2. Two electrons are separated by a distance of 1Å. What is the coulomb force between them?
  3. The ratio of the acceleration for a solid sphere(mass m and radius R)rolling down
  4. The potential energy of a long spring when stretched by 2 cm is U.
  5. In a parallel plate capacitor with plate area A and charge Q, the force on one plate