A boy standing at top of a tower of 20 m height drops a stone

A boy standing at top of a tower of 20 m height drops a stone.assuming g=10 ms⁻²,the velocity with which it hits the ground is

Options

(a) 20 m/s
(b) 40 m/s
(c) 5 m/s
(d) 10 m/s

Correct Answer:

20 m/s

Explanation:

Let, v²=u²+2gh
v= is the final velocity
u= is the initial velocity
g= is the acceleration
h= is the distance
Then, u =0
.·. v²=0²+2gh
v=√2gh
Given, g=10 m/s², h=20 m
.·. v=√2x10x20
v=20 m.

admin:

Related Questions

  1. A force of 10N is applied on a body for 3 sec and the corresponding displacement 6 m.
  2. If r denotes the distance between sun and the earth, then the angular momentum of the earth
  3. The apparent weight of the body of mass 10 kg when it is travelling upwards with
  4. In a coil having e.m.f. of 8 V induced for 0.05 s. The value of current changes
  5. The wavelength of the short radio waves, microwaves, ultraviolet waves are λ₁,λ₂ and λ₃