A boy playing on the roof of a 10m high building throws a ball with a speed

A boy playing on the roof of a 10m high building throws a ball with a speed of 10 m/s at an angle of 30⁰ with the horizontal. How far from the throwing point will the ball be at the height of 10 m from the ground(g=10 ms⁻²)?

Options

(a) 8.66 m
(b) 5.20 m
(c) 4.33 m
(d) 2.60 m

Correct Answer:

8.66 m

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

View Comments (1)

Related Questions

  1. The component of vector A=2i+3j along the vector i+j is
  2. A sample of radioactive element has a mass of 10 gram at an instant t=0.
  3. The resistance of a wire is 5 ohm at 50° C and 6 ohm at 100° C. The resistance
  4. An α-particle of energy 5 MeV is scattered through 180⁰ by a fixed uranium nucleus.
  5. If a proton, a deuteron and an alpha particle, on being accelerated by the same