A body of mass m=3.513 kg is moving along the x-axis with a speed of 5 m/s

A body of mass m=3.513 kg is moving along the x-axis with a speed of 5 m/s. The magnitude of its momentum is recorded as

Options

(a) 17.57 kg m/s
(b) 17.6 kg m/s
(c) 17.565 kg m/s
(d) 17.56 kg m/s

Correct Answer:

17.57 kg m/s

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. A body of mass M hits normally a rigid wall with velocity V and bounces back
  2. A body is rolling down an inclined plane.If KE of rotation is 40% of KE in a translatory
  3. Unit of reduction factor is
  4. In a given process on an ideal gas, dW=0 and dQ<0. Then for the gas
  5. A circular road of radius 1000m has banking angle 45°.The maximum safe speed of a car